Nejlepší boty do fitka: Víme, jaké boty do posilovny vybrat

Chcete cvičit bezpečně a záleží vám na správné technice? Pak je výběr obuvi klíčový. Nevhodné boty vás budu při tréninku nejen rozptylovat, ale mohou také zvýšit zátěž na kolena, kyčle a kotníky, přispívat k rychlejší únavě svalů nebo zhoršit stabilitu. To vše zvyšuje riziko nepříjemných zranění. Čtěte dál a zjistěte, jaké boty do posilovny vybrat, aby váš trénink byl co nejlepší.

Ryderwear-boty-do-fitka

Obsah:

Jaké boty do posilovny vybrat?

Než začnete vybírat ty nejlepší boty do fitka a pročítat recenze, je důležité si uvědomit, co od obuvi vlastně očekáváte. To se bude zásadně lišit podle toho, jak cvičíte.

Pokud se zaměřujete hlavně na kardio, například na běh na páse nebo stoupání po schodech, a na závěr si dáte pár cviků na břicho, potřebujete boty s dostatečným odpružením. To by mělo být zajištěno zejména v oblasti paty a v přední části chodidla, aby se zmírnily nárazy. V tomto případě jsou běžecké boty ideální volbou, se kterou rozhodně nešlápnete vedle.

Pro silový trénink by však bota měla splňovat úplně jiné parametry. Odpružení, které je klíčové při běhání, je při zvedání těžkých vah naopak nežádoucí, protože měkká podrážka neposkytuje dostatečnou stabilitu. Zároveň je potřeba, aby boty byly pevné, a to nejen z boku, ale také v oblasti pat. 

Specifickou kategorií jsou boty na crossfit. Ty jsou jakýmsi hybridem mezi výše zmíněnými, aby se daly využít jak na běhání, tak i vzpírání. Bývají lehké, s vyvýšenou patou a pevnou platformou.

damske-boty-ryderwear

Jaké jsou nejlepší boty na silové cvičení?

Vzhledem k tomu, že většina návštěvníků posiloven dříve nebo později k těžkým vahám přičichne, na následujících řádcích detailněji rozebereme, jaké jsou nejlepší boty na silové cvičení:

  • Klíčová je především podrážka. Měla by být rovná pro stabilní kontakt se zemí, případně s lehce vyvýšenou patou. Zároveň je důležité, aby neklouzala a byla dostatečně pružná.
  • Boty by měly poskytovat podporu kotníkům, takže musí být pevné.
  • Často se zapomíná také na to, že ty nejlepší boty do fitka mají širší přední část, která umožňuje přirozené rozložení prstů a zvyšuje stabilitu.
  • Důležitá je i prodyšnost – boty by měly minimalizovat pocení nohy, ale zároveň být vyrobeny z kvalitních materiálů, které vydrží časté používání a vysokou zátěž.

💡 Extra tip: Pokud nevíte, jaké boty do posilovny vybrat, vsaďte na jistotu – pro kulturistiku, silový trojboj a vzpírání si pořiďte boty z naší nabídky! Splňují všechny výše zmíněné parametry, a navíc mají moderní, propracovaný design.

boty-ryderwear

Možností máte hned několik…

Vzpěračské boty

Vzpěračské boty jsou ideální pro cviky, které vyžadují stabilitu, pevnou základnu a větší rozsah pohybu v kotníku, jako jsou dřepy, vzpírání a tlaky nad hlavou. Naopak pro některé cviky, jako je například farmářská chůze nebo mrtvý tah, vhodné nejsou.

Typickým znakem vzpěračských bot je vyvýšená pata, která zajišťuje větší stabilitu a snižuje celkový posun těžiště při dřepech, což pomáhá minimalizovat riziko zranění [1]. Zároveň během těžkých dřepů omezuje pohyb v kotníku, čímž pomáhá zlepšit techniku a snížit zátěž na kolena [2].

Speciální boty na silový trénink

Boty na silový trénink jsou univerzálnější než vzpěračské boty. Zatímco vzpěračky jsou ideální například na dřepy, u jiných cviků mohou být spíše na škodu. Skvělým příkladem je mrtvý tah – zvýšená pata omezuje dorsiflexi kotníku (pohyb, kdy se prsty nohy přibližují k holeni), což může vést k nežádoucím biomechanickým změnám [2]. Navíc prodlužuje dráhu pohybu, a tím snižuje efektivitu i výkon [3].

Ty nejlepší boty do posilovny mají tenkou, plochou a pružnou gumovou podrážku, která zajišťuje správnou formu a stabilitu při zvedání závaží. Měly by mít také dostatek místa pro prsty a být vyrobeny z lehkých, prodyšných materiálů.

Pokud hledáte boty, které poskytují maximální podporu kotníkům a pevné uchycení nohy během cvičení, zvolte vyšší modely. Velmi důležité je také polstrování ve vnitřní části boty – nejenže podporuje stabilitu, ale zároveň zaručuje komfort, což může ovlivnit psychologickou i fyzickou stránku výkonu [4].

banner-boty

Barefoot boty

Barefoot boty jsou navrženy tak, aby co nejvíce napodobovaly přirozený pohyb bosé nohy. Svaly chodidla v nich musí pracovat podobně jako naboso, což zvyšuje jejich sílu a pružnost. „Barefooty“ mají tenkou, flexibilní podrážku bez podpory klenby a minimální tlumení, což umožňuje větší kontakt s povrchem. Studie zkoumající rozdíl mezi cvičením v barefoot obuvi a běžných botách při mrtvém tahu ukázala, že tento lepší kontakt zlepšuje stabilitu a zvyšuje rychlost vývoje síly [3].

Tenisky s rovnou podrážkou

Tenisky s rovnou podrážkou, jako jsou například „Conversky“, mnoho lidí označuje za nejlepší boty na cvičení. Zajišťují dobrý kontakt nohy s podlahou a zároveň se dají sehnat za přívětivou cenu. Háček je v tom, že tento typ obuvi často neposkytuje dostatek prostoru na prsty, což může omezit stabilitu při cvicích, jako jsou dřepy, mrtvé tahy nebo tlaky nad hlavou. Naopak, když se prsty mohou volně roztáhnout, dochází k lepšímu přenosu síly z nohy na podlahu.

boty-do-fitka

A co cvičení v ponožkách?

Přijde vám zbytečné řešit, jaké boty do posilovny, a nejraději byste cvičili jen v ponožkách? Má to své výhody – noha je v přímém kontaktu se zemí, prsty se mohou roztáhnout a svaly chodila více pracují. Bohužel, nejde zrovna o nejbezpečnější a nejhygieničtější variantu. Ponožky mohou zvýšit šanci, že na hladké podlaze uklouznete, a navíc vaše nohy nechrání před bakteriemi a plísněni, kterých je na podlahách ve veřejných fitness centrech habaděj. 

💡 Věděli jste, že na činkách, rotopedech a lavicích v posilovně je přibližně stejné množství bakterií, jaké najdeme na průměrném toaletním prkénku? Pravidelné mytí rukou, používání ručníku při cvičení a vhodná obuv jsou tedy ve fitku naprostým základem.

Nedá se jednoznačně říct, jaké jsou ty nejlepší boty na cvičení. Vždy záleží na typu sportovní aktivity a konkrétních cvicích, které se chystáte provádět. Pokud však děláte kulturistiku, silový trojboj nebo vzpírání, potřebujete komfortní boty s rovnou podrážku a dostatkem místa pro prsty – a právě ty najdete na Danifit! Prohlédněte si naši nabídku a posuňte své tréninky na vyšší úroveň!

 

Zdroje:

[1] Wilkins, A., McLean, S., & Smith, J. (2016). Effects of Footwear on Performance in a Barbell Backsquat. , 2, 61.

[2] Whitting, J., Meir, R., Crowley-McHattan, Z., & Holding, R. (2016). Influence of Footwear Type on Barbell Back Squat Using 50, 70, and 90% of One Repetition Maximum: A Biomechanical Analysis. Journal of Strength and Conditioning Research, 30, 1085–1092. https://doi.org/10.1519/JSC.0000000000001180.

[3] Hammer, M., Meir, R., Whitting, J., & Crowley-McHattan, Z. (2017). Shod vs. Barefoot Effects on Force and Power Development During a Conventional Deadlift. Journal of Strength and Conditioning Research, 32, 1525–1530. https://doi.org/10.1519/JSC.0000000000002246.

[4] Harry, J., Paquette, M., Caia, J., Townsend, R., Weiss, L., & Schilling, B. (2015). Effects of Footwear Condition on Maximal Jumping Performance. Journal of Strength and Conditioning Research, 29, 1657–1665. https://doi.org/10.1519/JSC.0000000000000813.